En

آمادگی صادرات ۴میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به آفریقا


عین‌اللهی در مورد مذاکرات خود در کنفرانس ژنو با مقامات سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورها گفت: ما در این کنفرانس با معاون رئیس جمهور سوئیس به عنوان کشور میزبان، آقای تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، رئیس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی و 9 وزیر بهداشت و درمان کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو داشتیم.

وی با اشاره به مذاکرات خود با مقامات بهداشتی کشور ونزوئلا در کنفرانس ژنو، گفت: علی‌رغم اینکه ما به ونزوئلا واکسن فرستاده‌ایم آنها در این دیدار مجدداً درخواست داشتند که برای آنان واکسن بفرستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به خودکفایی ایران در تولید واکسن کرونا تصریح کرد: ایران امروز در بحث واکسن نه تنها به خودکفایی رسیده، بلکه واکسن‌های ساخته شده بیش از نیاز داخل است.

عین‌اللهی با بیان اینکه در حال حاضر 4 میلیون دوز واکسن آماده کرده‌ایم که به کشورهای آفریقایی ارسال کنیم، گفت: این افتخار جمهوری اسلامی ایران است که برخلاف کشورهایی که به دیگران کمک نمی‌کنند، ما این آمادگی را داریم که واکسن ارسال کنیم.

همکاری پزشکی ایران با قطر

وی از مذاکرات با کشور پاکستان، هند، سوریه، لبنان، عراق، آذربایجان و قطر در مورد ارسال و صادرات واکسن به این کشورها خبر داد و اظهار داشت: کشور قطر به دلیل میزبانی جام جهانی در این زمینه از ما درخواست همکاری داشت که ما آمادگی خود را برای ارائه خدمات بیمارستانی اعلام کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: قطر به خوبی می‌داند که ایران در زمینه پزشکی و درمانی توانایی‌های بسیار بالایی دارد و و حتی کشور قطر درخواست داشت که ما در زمان برگزاری جام جهانی، متخصصان بهداشتی و درمانی به این کشور اعزام کنیم که البته مذاکرات ما همچنان ادامه دارد و می‌تواند به تفاهم‌نامه منتهی شود.

عین‌اللهی با اشاره به اینکه کشور عمان نیز در زمینه پزشکی و درمانی از ایران درخواست‌هایی را مطرح کرد، گفت: ما امیدواریم بتوانیم یک همبستگی علمی، درمانی و بهداشتی منطقه‌ای ایجاد کنیم.